Alla inlägg under februari 2024

Av Niclas Bernhardsson - 5 februari 2024 23:00

Måndag och idag hade jag bättre koll på när första lektionen började och även en vettig nivå.

Bra drag överlag! 
Vi avslutade med möte och jag och en kollega berättade om våra planer inför kommande aktivitetsdag. Vädret spelar förstås in men det var svårt att tänka sig där och då att det skulle bli snö. Det är dock inte omöjligt, sade vi. Datumet blir den sjunde mars och då borde det vara strålande sol. Haha! 
Sedan hem och väl hemma så åkte vi ganska snabbt och reklamerade fönsterbrädan vi precis köpt. Det var något fabrikationsfel. Samtidigt fixade vi iordning en träkloss som var lite för tjock och de fixade det utan problem. Först var de dock tveksamma då jag råkade säga måttet i millimeter först men tänkte i centimeter.

Vi passade på att prata lite med Johanna.

Sedan hem och jag kunde inte hålla mig utan började snickra rätt omgående.

Det blev dock även lite teve och på Primetime åkte jag på fråga 10 men jag var heller inte värd att vinna då jag knappt kunde en enda fråga utan kollade i chatten. Det handlade om vilka städer man kollade på genom Google Maps.

Av Niclas Bernhardsson - 4 februari 2024 23:00

Söndag och idag drog vi till Stockholm då vi tänkte leverera ett bord till Felix och samtidigt besöka Camilla Hamids fik. Vad det heter visste jag inte förrän vi kom dit.

Ullis och jag packade bilen och sedan åkte vi till Felix. 
Väl framme så inser vi att det inte finns någon parkeringsplats så vi tog upp Felix och åkte mot fiket eller rättare sagt till en parkeringsplats så att det skulle bli en bra promenad dit och tillbaka. 
Det slutade med att vi fick runt en halvmil, om jag inte minns helt fel. 
Vi traskade på och lite småkallt men vi försökte hålla ett bra tempo men träningsvärken hade kommit från gårdagen. Jisses! Jag har en lång väg till Ironman men jag satsar! Än så länge så är målet fortfarande personligt rekord.

Först åt vi dock på Bastard Burgers och fortsatte sedan promenaden.

När vi kommer fram till fiket så ser vi att det är två köer och den ena är för att fika där på plats och det var nog två sällskap före men tyvärr inte många platser där inne. Vi funderade lite men vi kom överens om att vänta och det blev nog en kvart där ute i kylan. 
Sen kom vi då in och jag frågade om det fanns något veganskt alternativ och då vänder sig Camilla själv om och svarar att de hade de tyvärr inte ännu. Lite skumt då man precis sett henne på teve.

Felix fick nöja sig med lite kaffe men Ullis och jag blev helt blowned away! Wow! Det övar liksom kalas i hela munnen och normalt så kan man nästan bli sur då det är slut men det var som smaken levde kvar i flera timmar. Så gott!!

Efter fikat så traskade vi hemåt och sedan ringde jag upp Felix granne som haft ett paket utanför dörren i flera veckor. Tänk om det jämt honom något! tänkte vi.

Han blev superglad att det fanns sådana människor som brydde sig men han var utomlands och skulle hem om några dagar.

Vi slängde sedan lite kartonger med Felix och tackade sedan för oss.

På vägen hem så hoppade vi in på Ikea och köpte några extra hyllplan till. 
Vi tog det sedan lite lugnt och jag fixade med biblioteket. 
   

Av Niclas Bernhardsson - 2 februari 2024 23:00

Fredag och jag hade endast två lektioner men som lärare finns det alltid att göra.

Rätt som det var så var lektionerna klara och efter lite pysslande på kontoret så var det dags att bege sig hemåt.

Mu kommer jag inte riktigt ihåg vad vi gjorde hemma men med hundra procents säkerhet så var det något med biblioteket. Det brukar vara så. 

Så var det då dags för Melodifestivalen och det missar inte gärna jag.

Först ut var Adam Woods och det var helt okej men absolut inte någon favorit.

Efter Adam var det Samir och Viktor och jäklars vad illa det lät inledningsvis. Det tog sig lite på slutet då rösterna dränktes lite i musik.

Melina Borglowe följde upp med en visa som tyvärr inte höll måttet. Ajdå! Det var ingen bra start men det tog sig med ett starkt slut.

Återhämtningen inleddes med marängliknande Elisa Lindström som sjöng Forever yours. Helt okej och jag hade den som tveksam tvåa då jag tyckte att Lisa Ajax var ungefär lika bra. Hon sjöng Awful liar men ljuga behövde inte artisterna som kom efter göra.

Smash Into Pieces gjorde processen kort med sin Heroes are calling. Wow! säger jag! 
Vi åt riktigt gott och hade det mysigt! 
Ullis tippade helt rätt men appen strulade för oss båda. 
 
Speciell morgon

Av Niclas Bernhardsson - 1 februari 2024 23:00

Så var det då torsdag och framme på jobbet var jag lite inställd på att hålla ett föredrag om utmaningar som samtidigt blir en liten presentation av mig själv. 
Sedan styr vi om det till måndag och det känns bra. Jag kör NO med min grupp och får kämpa lite då jag glömt glasögonen hemma.

Sedan är det full fart på idrotten och sedan avslutade jag med ett möte om en kommande aktivitetsdag där vi bestämde att jag håller i aktiviteterna. 

Hemåt och väl hemma så kan jag inte hålla mig från att sortera lite böcker igen.

I en bok om Atlas Diesel, från 1936, tror jag det var så låg det ett superfint Aktiebrev från slutet av 1800-talet och det på hela 200kr. Skulle det, om det vore äkta, gå att lösa in kan jag ju gå i pension redan nu! Haha! Vet inte riktigt vad det är men söker man hittar man liknande papper som går från allt från 450 till 3000 kronor men det här var mycket äldre och på större belopp. Någon expert där ute?

   

Presentation

Omröstning

Jag älskar ju att skriva låtar men vilken tycker ni bäst om?
 Time has come
 Inget utan dig
 Du finns inte längre kvar
 Free like a broken arrow
 Döden
 Storm i Natten
 Running away from
 SUPER LOVER
 ULRIKA LOVISA
 Ingen oberörd
 GUDARS SKYMNING
 Sol, fluga, blomma
 Vi tar Europa med storm
 SÅ LÄNGE JAG LEVER

Fråga mig

7 besvarade frågor

Kalender

Ti On To Fr
      1 2
3
4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29
<<< Februari 2024 >>>

Tidigare år

Sök i bloggen

Senaste inläggen

Kategorier

Arkiv

Länkar

RSS

Besöksstatistik

Niclas B´s gästbok


Ovido - Quiz & Flashcards