Alla inlägg den 14 mars 2025
Fredag och nu hade min förkylning verkligen brutit ut och hade jag varit mer på tårna så hade jag nog stannat hemma för jag visste inte riktigt hur lät förrän jag kom till skolan. Där blev det också värre och jag sade åt eleverna att hålla avstånd. Det blev lite lugnare på morgonen på grund av min förkylning och sedan var det tre lektioner i följd med prov så det var ju ändå en bra dag att vara förkyld på. Frågan är vart tar det här vägen? Jag hann prata med svågern också och vi bestämde oss för att satsa på hela åtta toaletter så vi är safe. Borde man förresten ha en separat toalett bara för tjejer med typ mensskydd och sådant? Tror jag läste det när jag googlade hur vissa andra lopp har gjort.
Ullis hade kommit och sprang på banan och sedan gick vi och duschade. Tyvärr finns det ingen dusch hos lärarna så vi smet in på tjejernas och så fick vi ha lite koll. Det är den som föreningarna har och jag har nog aldrig ens sett en kvinna där.
Skönt att duscha av sig.
Efter det så blev det bara några små stopp och jag var nu sugen på semla så ett stopp på City Gross blev det och jag köpte även lite tröstgodis. Ni vet väl hur en mansförkylning är? Fy bubban. Tror forskare kommit fram att den är mycket värre, tror det handlar om att man, som man, inte klarar av att inte ha koll på kroppen. Eller tror. Jag har sett flera rapporter på det. Att det är värre alltså men nu skall jag inte tycka synd om mig själv... eller? Ha ha!
Hemåt och vi köpte lite mat på Chop Chop och åt det hemma och sedan tryckte vi i oss semlorna också.
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 | 2 | ||||||||
3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | |||
10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | |||
17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | |||
24 | 25 | 26 | 27 |
28 | 29 | 30 | |||
31 | |||||||||
|