Alla inlägg den 9 februari 2023

Av Niclas Bernhardsson - 9 februari 2023 23:00

Torsdag och efter lektionerna var det återigen dags för lite pingis med duktiga John. Han är superduktig men på något sätt har jag hela tiden lyckats vinna våra matcher. Av kanske 25 matcher har jag förlorat två och det låter ju som jag skall vara överlägsen men så är det absolut inte. Det är så sjukt jämna matcher och mer rättvist vore väl kanske ett resultat på kanske 15-10, till mig då. 

Idag var det en chock i början för jag hade inget att sätta emot och han vann övertygande första set och jag blev skakad i grunden. Vad f-n! tänkte jag. Sen lyckades jag kvittera och även ta tredje set innan han tog fjärde och vi tvingades till ett avgörande femte set. Där lyckades jag bäst men i något set så var vi uppe i 26-24, om jag inte minns alldeles fel. 

Kolla gärna på min Insta (enklaresport) för lite coola bollar. 

Sen hem och idag kunde jag gå lugnt till bussen, tänkte jag. Sen dyker det upp en elev som glömt sin jacka men då jag vet att det var en städtant där så var jag taskig nog att be henne gå dit och knacka för annars skulle jag missa bussen. Hon blev lite sur men jag hoppas hon förstod. Hon höll också på att missa bussen men jag hoppades att hon skulle hinna. Själv skulle jag få vänta någon timme om jag inte kom iväg nu. 

Jag var rätt trött efter pingisen och idag höll vi på i en hel timme faktiskt. 

Väl hemma så äter vi och tiden drar iväg lite och jag inser att jag inte riktigt kommer hinna ta emot löpgänget utan messar och hoppas att de kan sköta sig själva, igen! 

Jag hoppar upp på cykeln och Ullis är redan igång. Konstigt nog så har jag fortfarande två etappar som det står att jag inte kört och jag vet ju att jag har kört dem så det är surt. Det blir dock mitt egna program och kanske, kanske orkar jag köra en av mina stages igen. Så kanske jag får dem avklarade i systemet. 

Det går bra men jag är trött och känner av en ökad puls i slutet av passet så att köra race lockar inte det minsta och nu ser jag att en cykelkompis har svarat på en fråga om Touren och han säger det jag redan vet. Det skall ju vara avbockat och då det är två minuter kvar så bestämmer jag mig för att ändå köra racet igen. Det blir dock kortast möjliga och det innebär C-race. Jag börjar lite lugnt men det ökas efterhand och jag spurtar själv i mål, lite i ingenmansland men nöjd att jag kunde spurta ifrån några som jagade. 

Efter duschen gällde det att komma ned i varv men det blev lite väl sent. Pust!

Presentation

Omröstning

Vilken sport utövar du helst?
 Ingen alls faktiskt
 Fotboll
 Innebandy
 Gym
 Golf (utomhus)
 Pingis
 Badminton
 Löpning
 Simning
 Cykling
 Längdskidåkning
 Triathlon
 Duathlon/Swimrun
 Yoga
 Annan (står inte med här)

Fråga mig

6 besvarade frågor

Kalender

Ti On To Fr
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16
17
18 19
20 21
22
23 24 25 26
27 28
<<< Februari 2023 >>>

Tidigare år

Sök i bloggen

Senaste inläggen

Kategorier

Arkiv

Länkar

RSS

Besöksstatistik

Niclas B´s gästbok


Ovido - Quiz & Flashcards