Alla inlägg den 18 februari 2023

Av Niclas Bernhardsson - 18 februari 2023 15:43

Fredag och under flera dagar så har jag verkligen längtat efter det kommande lovet och det blev lite avslappnat på lektionerna. Dock var eleverna taggade så halva jobbet var gjort fastän jag själv kanske inte kände mig på topp. 

Så var det sista lektionen och det blev lite konstigt på slutet, då vi körde beep test. Några elever stannade kvar och en hel del saker var jag tvungen att lägga tillbaka och det var heller inga saker som elevern kan göra och jag känner att det är kört att hinna med den första bussen. Jag slappnar av lite och ser att Pingis-John har ringt hela tre gånger. Han har fått ett pingisracket i pris från pingisturneringen och ville förstås testa det. Det är för övrigt samma racket som jag själv har och det var jag som tipsade om det priset. 

Han kom efter ett tag och vi rätt omgående så kände jag att jag inte alls var på topp men på något sätt så vinner jag första set men John vinner andra och sedan hinner vi inte mer då nästa klass skall börja. 

Vi tar bussen ned mot stan och jag ser att det inte går några bra bussar utan tar det lugnt. Jag går och kollar in några böcker på Röda Korset och hittar några fina böcker och kör samtidigt Primetime men ryker relativt snabbt och går mot bussterminalen och står det inte Trosa på en buss därborta, tänker jag. Men vad f-n! Vad tidig den är då och jag förstår att det måste var en tidigare buss än den som jag kollat in och springer mot bussen och kommer på. Skumt att inte den står med på listan och jag kommer hem en halvtimme innan jag trott. 

Vi tar lite att äta och sen hoppar jag på cykeln igen och det blir 70 minuters aerobisk träning. 

Efter det så är det Talang på teve och snart sprutar ögonen då ett gäng ukrainska flyktingbarn är med och dansar. Det blir väldigt känsligt och det slår en hur nära kriget är. 

Vi bytte sedan till Carina-programmet där bland annat Sjöström, Zia och Lassgård var med och hur kul var det inte när man såg Sjöström reagera över motivation. Vadå motivation? Det är väl bara att köra. Det var inte så lätt att se men det handlade om träning och om att vara motiverad men hon förstod visst inte varför det ens skulle vara en grej. Har man ett pass man skall göra så är det väl bara att göra, typ. :-) Det sporrade att se. 

Presentation

Omröstning

Vilken sport utövar du helst?
 Ingen alls faktiskt
 Fotboll
 Innebandy
 Gym
 Golf (utomhus)
 Pingis
 Badminton
 Löpning
 Simning
 Cykling
 Längdskidåkning
 Triathlon
 Duathlon/Swimrun
 Yoga
 Annan (står inte med här)

Fråga mig

6 besvarade frågor

Kalender

Ti On To Fr
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16
17
18 19
20 21
22
23 24 25 26
27 28
<<< Februari 2023 >>>

Tidigare år

Sök i bloggen

Senaste inläggen

Kategorier

Arkiv

Länkar

RSS

Besöksstatistik

Niclas B´s gästbok


Ovido - Quiz & Flashcards