Alla inlägg den 13 september 2024
Fredag och det var bra lektioner förutom att det kanske var lite slött på sista men det kan vara förståeligt då det är sista lektionen för veckan. Ullis var ute och sprang på banan och själv körde mina elever friidrott men jag hann smyga till mig en puss.
Efter att vi var klara så tänkte vi simma och när jag går bort mot Ullis så ser jag en storleende Teddan sitta med henne. Han tänkte träna med mamma Karin och det var kul att prata lite med honom och vänta in Karin. Vi kramade om Karin och fick tyvärr tacka nej till en Taco-inbjudan då vi tänkt äta på Long och ville ha lite tid för oss själva på kvällen. Vi hoppas dock att det kan komma en till inbjudan senare då vi hinner planera träningen innan också.
När vi skall simma så visar det sig att Medley-kortet vi hade endast gällde i Nyköping och det var förstås lite surt. Vi fick dock duscha av oss och även använda bastun.
Sedan visade jag Ullis centrum innan vi drog till Long. Nu är jag ju ingen expert och visade endast upp torget där jag hade varit en gång förut. Efter det kollade vi in var Boda Borg låg innan vi drog till Long.
På Long ser jag en gammal kul elev, E, och han hälsar så glatt och undrar hur det är. Som vanligt fick jag gräva i minnet efter namn men till slut trodde jag att jag hade det tills jag kollade upp det ordentligt. Lite oväntat att se honom där då det är en Nyköpings-elev.
Vi stannade till vid Påljungs Hage och Ullis försökte hitta något på Mio men det verkar svårt.
Hemma så höll vi på klicka hem en resa och jag hade på jobbet fått klartecken till att det var okej då vi firar 30-årig bröllopsdag i vår.
Jag avslutade med att cykla i 70 minuter och nu har de passen börjat trilla in men det är fortfarande svårt men då får det vara det. Bara de kommer in på träningskontot.
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 | |||||||||
2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | |||
9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | |||
16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | |||
23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | |||
30 | |||||||||
|