Alla inlägg under september 2024

Av Niclas Bernhardsson - 6 september 2024 23:00

Fredag och på skolan körde eleverna friidrottsträning och rätt som det är ser jag Ullis springandes på banan och jag pussar henne. Hon kör lite intervaller och går sedan in och simmar då jag avslutar sista lektionen. 

Sen åker vi och hämtar ett klaffbord till Felix.

Direkt efter det så lämnar vi igen en cykelkorg på Biltema för den krävde alltför mycket för att funka.

Lite mat i magen behövde vi också och det fick bli Jureskogs idag och jisses vilken sol det var. Jag önskade lite skugga men det fanns ingen. Maten var dock god och grönsakerna tog vi med i bilen och åkte hemåt efter att ha tankat.

På kvällen ville jag också träna och jag drog mitt 70-minuterspass och kände mig nöjd. 
Vi tittade sedan lite på teve.

Av Niclas Bernhardsson - 5 september 2024 23:00

Torsdag och jag läste de sista raderna i boken som jag nämnde i gårdagens blogg. Den med det hemska namnet och det stod mest om hur själva boken var och att den var djupare om man vill grotta ned sig och det gjorde man ofrånkomligt. 

Igår kväll hade jag rakat mig också och det var några elever som höjde på ögonbrynen. Vad hade jag gjort? -Har du klippt dig? sade någon. -Nä, jag är alltid rakat på huvudet. -Aha, skägget! sade någon annan. 

På sista lektionen så bryter en elev ihop då han tyckte jag såg ut som en bebis och som han skrattade. Det var smittande. Faktiskt! Jag hade ju tänkt att rakningen skulle ge minus 5 till 6 år och inte minus 52 år. 

På mentorstiden körde vi ett litet halvklurigt Kahoot. 

Hemma så var det bara att äta lite mat och förbereda sig för klubbträning. Det fanns dock ingen kräm alls i benen så det skulle bli ren jogg även idag. Nu är ju tanken att jag ändå skall jogga mycket men ändå. Lite fart ibland är ju skönt. 

Ullis och jag traskar bort till Safiren och där står Mården och Nicke och väntar. 

Vi joggar bort och Ullis skulle köra lite kortare då hennes triathlonklubb har zoom-möte och det är ju inspirerande. Jag funderade på att också köra kortare men då det kändes bra efterhand så körde jag ett varv till så det blev dryga nio kilometer och jag bastade lite kort efteråt också. Nu var pulsen några slag för mycket i snitt vilket avspeglades att det inte kändes så lätt. 

När jag kom hem så passade jag också på att lyssna lite på uppstarten av Ullis träning och det är ju lite samma visa varje år. Men det är ändå bra att få höra det igen. Saker som jag nog kan utan och innan. 

Vi avslutade med lite framför teven och somnade gott. 

Av Niclas Bernhardsson - 4 september 2024 23:00

Onsdag och nu började jag bli klar med en bok igen. Det har varit lite klent på bokfronten ett tag men jag kunde inte låta bli att läsa då jag såg en bok med en fruktansvärd titel - Konsten att älska med en neger utan att bli utmattad. Jag läser några minuter innan jag går till bussen så det har tagit lite tid och fastän titeln är hemsk så är boken rätt rolig. Författaren, Dany Laferrére, driver med diverse stereotyper av både människor och företeelser. Redan när den kom ut, 1985, väckte den en hel del sensation och det var svårt att sätta in den i ett fack. Nu hade jag läst klart boken och det var bara lite text om själva boken på slutet kvar. Själva boken är en orgie i omskrivningar och även titeln kan vara det då han driver med sina egna, om man kan säga så.

Jag traskade till bussen och kom iväg. 

Efter jobbet hade jag tre utvecklingssamtal i följd och det var bara att beta av men jag gillar ju att prata så jag tyckte det gick bra. 

Sedan hem och på kvällen så gick jag och Ullis till svärmor och vi fikade lite Apropå att gå så fick jag klent med steg idag. "Bara" 16 600 steg och det är väl inte så bara men då jag börjat som idrottslärare igen så brukar det ticka på. Ullis och jag avslutade med en liten promenad men vi var lite trötta och snart satt vi i soffan. 

Av Niclas Bernhardsson - 3 september 2024 23:00

Tisdag och idag var det återigen fullt drag med att peppa eleverna att köra den tuffa utmaningen och det är så kul att se hur man kan göra saker som är riktigt tuffa. 

Efter sista lektionen så kom jag iväg i bra tid och nu står det att jag kan ta tåget och varför inte chansa och se om mitt busskort verkligen fungerar på tåget. Sagt och gjort!

Jag hoppar av vid Centralstationen och väntar in tåget. Det är knappt så jag hinner sätta mig förrän det kommer en kontrollant och jag letar fram kortet och visar upp. -Vuxen? frågar hon och jag svarar ja. När hon går iväg så förstår jag att jag nog borde svarat student då jag pluggar 75 % och får rabatt på busskortet. Nåja! 

Sen går det ett tag och när hon passerar igen så förklarar jag att jag nog svarade för fort och att jag hade Studentkort och visade upp det i appen. 

Det gick fort att komma hem och sen kommer Ullis på cykeln då jag traskar hemåt från stationen. Vi gör sällskap och det är kul att komma hem samtidigt. 

Vi äter och sedan är vi trötta och fastnar lite i soffan innan vi gör oss iordning. Då kommer jag på att jag skall ta med högtalaren och letar reda på en bättre skarvsladd. Johan, elektrikern, trodde att den förra kabeldosan löstes ut för lätt och så är det nog. 

När vi kommer fram så är det jättemånga där och det är kul. Flera nya och jag hälsar på dem och så drar vi igång. Eller jag fixar lite med elen först men jag har ändå tänkt att jogga och coacha. 

Lite löpskolning och efter det så drar vi igång och jag förklarar lite snabbt en sista gång. 

Som vanligt drar många iväg lite för fort på första långa intervallen och idag är det Supertusing på schemat. Men många klarar också att hålla i och det är både grymt kul och peppande! Jag måste verkligen tillbaka. 

Jag joggar på och kör mestadels väldigt lugnt men drar på lite någon gång. 

   

Löpning är livet!              


Hemma väntade dusch och lite soffhäng

Av Niclas Bernhardsson - 2 september 2024 23:00

Måndag och det började brinna i knutarna med träningsprogrammet. Idag var det ju sista september men det kunde inte hjälpas. Det fick bli senare. Jag fick kämpa lite med att bevisa att jag gått de kurser jag gått och det kan ju tyckas vara lite märkligt att VAL inte kan se det själva. Men å andra sidan kan det bli en trevlig överraskning om valideringen går fortare än jag trott. Jag fick en ny besiktningstid av Anticimex. Det skall ju ingå en besiktning då man byter försäkringsnivå och nu har det typ gått ett år och jag har hela tiden fått skjuta på tiden. Nu har jag inget att skylla på då jag ändå är ledig den dagen. Lite spännande också att se hur de första har röstat angående klubbkläderna. Apropå det så fick vi också rabatten från Trimtex och alltid var det något men man slog sig inte för bröstet. På jobbet var det friidrottsbedömningar och när jag själv skulle visa så vek sig bara benet då jag skulle hoppa höjdhopp. Det finns liksom ingen kraft där och jag rev på en superlåg höjd. Spänsten har man i och för sig tappat med åren men nu var det katastofal. Jag orkade liksom inte och jag fick bjuda på några skratt. Däremot så lyfte jag de som hoppade med riktigt fin teknik och det var kul att se. Jag hann, på morgonen, ringa till medicinmottagningen och prata in att jag inte kunde komma på onsdag. Sen försökte jag ringa om mitt eventuella gallstensanfall men det var kö och jag kunde inte vänta. 

På slutet, av arbetsdagen, så ringde medicinmottagningen upp och jag hann prata lite och vi gjorde så att jag kunde gå i Nyköping istället.

Tyvärr glömde jag mobillådan till sista klassen och fick hämta den. När jag sedan kommer till busshållsplatsen så ser jag bussen åka iväg. Surt! Det blev till att ta nästa buss och nu blev det tåget från Nyköping. Det gjorde att jag tog igen lite av tiden men kom ändå hem senare än jag tänkt. 

Väl hemma så fixade Ullis det sista med tårtan och jag åt lite fort innan Tomas och Rosie kom. 

Vi fikade gott och pratade om allt möjligt. Jag fick lite gott godis som jag kommer att ha svårt att värja mig mot men när jag kommer upp i bra träningsmängd får jag väl ha det som ursäkt att ha som energi. Typ vid tvåtimmarspass eller liknande. Det kan vara en bra morot. 

Vi avslutade med att titta på the Challenge och lite på Kompani Svan. Alltså! Jag kan inte låta bli att tycka att Viktor, den stora killen i the Challenge, är sjukt rolig. Lite sorgligt också, i och för sig, att det skall drickas så mycket. Han imponerar ändå väldigt mycket. Hade han varit lite smartare i sista tävlingen så skulle han ha väntat in de andra deltagarna lite innan han och Jennifer satte in dödsstöten. Då hade de andra blivit ännu tröttare. 

Sedan var vi trötta och somnade halvt om halvt till Kompani Svan så det får vi se om imorgon. 

Av Niclas Bernhardsson - 2 september 2024 23:00

Ny vecka och idag körde jag igång CrossFit Games, på skolan. Det är en riktigt tuff övning för eleverna men de kör på sin nivå och vad glad jag blev när många kämpade och log. Då har man lyckats och speciellt när en elev, som kanske inte var bland de snabbaste log mot sin kompis och sade "Vad kul det här var!" Jag trodde jag hört fel först men det var ju underbart. 

Jag traskade bort mot bussen och på vägen hem så ringer Ullis som var på Woodys och köpte konsoller, grymt! Vi håller på och byter fönsterbräda och passar på att måla lite också. 

Väl hemma så åt vi och väntade in vännerna som skulle hämta blommorna. Det kom lite mitt i men jag hade tänkt att träna efter men tiden rann iväg lite och Ullis hade planerat in en vilodag och det kanske inte var så dumt. Så fick det bli. 

Av Niclas Bernhardsson - 1 september 2024 23:00

Söndag och idag hade vi lust att dra till Nyköping och springa. Jag ville visa Ullis de fina stigarna vid Brandholmen och så fick det bli. 

Sen drog vi till Nyköping och vi handlade lite först så det blev några affärer innan vi åkte mot Brandholmen. Ullis var lite sugen på Hjortensbergsspåret också men det är rätt tufft och idag ville vi ha mer lättlöpt. 

Vi bytte om lite fort, vid bilen, och joggade iväg. Lite småsegt och snart var vi förbi och mot Nyköpings kanotstadion. Där kryllade det av folk och det var visst en tävling där så vi sprang förbi och ut på piren där man kunde komma lite närmare. Det var roligt och något kändisbarn var visst där och tävlade också. Eller kändis och kändis. Tror det var hon ”Lofsan”, som var träningsexpert i fyran, om jag inte minns helt fel. Hennes barn alltså. När vi sprang iväg från stadion så låg han nog etta eller två men jag vet heller inte hur långt de körde.

Det började ta emot men vi kom runt och hade faktiskt lite tempo på slutet men när vi haft det ett tag så var det jag som började gnälla. Ullis var starkare idag. Det blev prick 10 kilometer men på Strava visas det 9,99 km – ha ha! Det bästa var att snittpulsen endast var 142 slag i minuten och det är absolut ett fall framåt för mig.

Efter passet åkte vi svettiga ned till Vipsgrillen och beställde hamburgare. Sjukt goda och det är något speciellt med Sibylla.

Vi åt upp hamburgarna och tog nu kustvägen hemåt för att kanske bada lite.

Platsen vi var ute efter var helt ledig och det kanske inte var så konstigt då det börjat bli kallare i vattnet. Oss skulle det väl inte stoppa?

Vi stannade i alla fall till och kollade så ingen var i närheten innan vi slängde av oss allt och gick i. Eller gick i och gick i… Det var skitkallt och jag fick som vanligt problem med fötterna som domnar bort helt efter tio sekunder. Jag tvingar mig i och sen kan jag knappt gå när jag skall upp och får gå ned på knäna på den hårda, och ojämna, bergsknallen och krypa upp. Det gör så vansinnigt ont i fötterna och jag förstår inte att jag har så svårt med fötterna i kallt vatten. På vintern har jag ju aldrig problem som andra verkar ha. Då är det istället fingrarna som är problemet.

Ändå skönt att svalka av sig och vi tog på oss och körde hemåt.

Vi passerade Willys och köpte på oss lite innan kommande vecka och sedan började jag med träningsprogrammet. Det är hög tid nu.

Jag satsade på att göra roliga, och inspirerande, pass och kände mig nöjd. Alltid kommer det vara något fel då jag ändrade lite på upplägget.

Idag var förresten sista dagen på Finnkampen och det var DÅ som Ståhl kastade så bra.

Presentation

Omröstning

Vilken sport utövar du helst?
 Ingen alls faktiskt
 Fotboll
 Innebandy
 Gym
 Golf (utomhus)
 Pingis
 Badminton
 Löpning
 Simning
 Cykling
 Längdskidåkning
 Triathlon
 Duathlon/Swimrun
 Yoga
 Annan (står inte med här)

Fråga mig

6 besvarade frågor

Kalender

Ti On To Fr
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30
<<< September 2024 >>>

Tidigare år

Sök i bloggen

Senaste inläggen

Kategorier

Arkiv

Länkar

RSS

Besöksstatistik

Niclas B´s gästbok


Ovido - Quiz & Flashcards