Alla inlägg under januari 2025
Tisdag och idag var det både jobbstart och Tims födelsedag. Ullis och jag tänkte bjuda Tim och Cilla på mat på Trosa Stadshotell och därför tog jag bilen. Dessutom hade säkert mitt busskort gått ut. Jag hade sett att vi skulle börja med frukost på skolan så därför tokstressade jag inte utan var lite tight med tiden men så fick det vara. Jag var också lite småförkyld så jag var därför tröttare än vanligt.
På jobbet så satt de allra flesta redan och åt frukost när jag kom och ändå var jag nog bara tio minuter sen.
Sedan var det möten och lite planeringstid. Givetvis hade jag missat att ta med matlådan och jag hängde därför med några kollegor till stan och det blev Viking Pizza, eller vad den nu heter. Det blev inte helt oväntat en pizza.
Tillbaka till skolan och ytterligare ett möte innan jag kunde bege mig hemåt.
Väl hemma så gjorde vi oss iordning och åkte och hämtade upp Tim för det blev tyvärr bara Tim idag.
Det blev 3-rätters för oss alla tre. Riktigt gott! Ullis och Tim tog kronärtskockssoppa och jag körde på en toast skagen. Min var helt okej men ändå var känslan att det var en mini-räkmacka medans Tim och Ullis var lyriska. Sen blev det gös för oss alla tre och vi avslutade med en crème brûlée. Så trevlig kväll och Tim var riktigt nöjd och det var det viktigaste.
Sedan hem och ladda för morgondagen.
Måndag och det var lite segt efter att jag var uppe sent igår kväll. Det blev en kaffe i biblioteket och sedan fixade jag lite med hemsidan för Trosa Ultra Backyard då jag missat att betala för den.
Vid lunch så började Ullis och jag tittade på en mini-serie och den var så bra så vi tittade ut hela serien på en gång. Varför inte, liksom. Den hette "Sjuksköterskan" och var baserad på verkligen händelser i Danmark och den kan jag verkligen rekommendera. Det handlar om en sköterska som vill verka duktig och försätter patienterna i fara för att själv kunna vara den som hjälper dem sen och därigenom bli en hjälte. Ibland lyckas det inte... Riktigt bra!
Jag hann med att fixa ut en kallelse till klubbens kommande årsmöte och kikade lite på Trosa Ultra Backyard och hur vi skall lösa resultaten till kommande lopp.
Sedan var vi visst inne i soffläge och efter att jag kollat hur morgondagens jobbschema såg ut så började vi titta på en film. Den hette "Nowhere" och handlar om ett par som är på flykt och hur kvinnan som blir kvar själv på en container som åker av i havet överlever. Lite sjuk men helt okej.
Söndagen den 5 januari och idag fyller Ullis år! Super-Ullis! :-)
Som vanligt orkade jag inte ens upp innan henne men hon har alltid varit piggare än mig. Efter lite frukost så var vi igång och idag skulle några vänner dyka upp men många kom ju redan igår, förstås.
Av mig fick hon ett par kolfiberskor som hon redan verkar älska utan att ens ha sprungit i dem. Jag känner mig asnöjd.
Rätt som det var så dök Gisela upp med blommor och det var kul och överraskande och vi bjöd in henne på fika och sen fortsatte det komma vänner för att gratulera och det var Tomas och Rosie samt Inger och Peter.
Trevliga samtal och skoj samt gofika!
Mitt i allt var det sista backen på Tour de ski och när det var lite lugnt så tittade jag på tjejernas lopp och Johaug verkade vara tillbaka. Synd att Ebba inte verkar vara i toppform men den kanske kommer.
På kvällen så såg jag att bronsmatchen i junior-hockeyn skulle starta så jag kollade på den men den tog ju aldrig slut och efter förlängningen blev det straffar och även där drog det ut på tiden och Sverige hade verkligen stolpe ut, i ordets rätta bemärkelse. Helt galet! Jag stapplade i säng sent på natten och jag som inte ens är superfrälst i hockey...
Men stort grattis, älskling! Älskar dig! :-)
Lördag och det var bara att hasa sig upp då vi skulle fixa det sista till Tims 30-årsfest. Tim skulle förstås komma lite tidigare men Ullis och jag fixade förstås lite innan då vi skulle smälla ihop det sista med smörgåstårtorna och den vanliga tårtan.
Tim berättar att Cilla tyvärr är sjuk och då styrde vi om lite med smörgåstårtorna och jag drog ned och köpte räkor och snart var allt klart för festen.
Det fanns en liten tanke på att hinna träna också men snart hade tiden runnit på och Tim var där.
Vi bestämmer oss för att slänga ihop en Kahoot och Tim och jag stänger in oss i biblioteket och jag börjar med Kahooten och Tim fyller på. Till slut hade vi nitton, eller om det var tjugo?, frågor. Det räcker ju förstås.
När Felix kom så passade jag på att gratulera Ullis då jag köpt ett par kolfiberskor som hon valt ut. De kom Felix med.
Det börjar komma folk och jag tänker att jag gärna vill hålla ett tal och frågan är ju hur känslig man kan vara. Tim har ju varit med om så mycket elände som barn men jag försökte hålla det lite humoristiskt men ändå med en känslig touch. Tror det gick bra men det var absolut inte det bästa tal jag hållt men kanske bland de jobbigaste.
Kul med bra drag och sen körde vi Kahooten och där imponerade Camilla då hon kom strax efter Felix och Ullis och fick därigenom förstapriset. Att Tim var en hejare på kängurumatte var lite av en överraskning för många! :-)
När festen klingade av så skjutsade vi hem Tim och när jag kom hem igen så lade vi ut Ullis gamla apple watch, som bara legat i en låda i en massa år. Det verkar ju onödigt och det blev några som var intresserade och snart hade jag en gammal elev som var först i kön men hon kunde inte komma idag men det gjorde ju ingenting. Hon var förresten i Örebro och kollade på sin bror som spelade hockey och honom hade jag också haft som elev. Riktigt kul.
Vi passade på att äta lite smörgåstårta och jag läste också ut en bok och den heter "Passagerare 23" och är skriven av Sebastian Fitzek. Den hade jäkligt mycket och när man väl kommit in i boken så ville man nästan inte sluta läsa. Det är en sådan där bok som känns som man läst den förut och det vore ju för jäkligt. Fast å andra sidan har jag ju läst Grottbjörnen folk-serien en jäkla massa gånger för de är ju så bra.
Hursomhelst så handlade boken om en polis som varit med om det mest otänkbara och det är att filmer, från ett kryssningsfartyg, visar att hans fru mördar deras gemensamma son och sedan själv tar sitt liv efter. Sedan får man följa en massa andra fall och det visar sig att de kanske har ett samband med varandra och det blir mer och mer spännande. Den får hela 4,0 i betyg då det var en riktig bladvändare efter ett tag.
Men ett stort grattis, Tim! Du får 10,0 i betyg! :-)
Grattis, Tim! Ullis gillar Rosa! Spännande bok!
Fredag och idag var det fullt upp med bakning och förberedelser inför Tims 30-årsfest. Ullis bakade för fulla muggar och fixade iordning två grymma smörgåstårtor, bland annat och jag körde mina pinocchiotårtor. Jag försökte maxa med en 15-bitars och hoppades att den inte skulle bli för mastig då jag skulle hålla mig till en plåt. Allt gick bra men tog lite mer tid än beräknat.
Torsdag och det var andra januari och vi tog det lite lugnt, min träningsvärk hade dessutom blivit ännu värre. Nu krampade det rejält i främre låren. Jag startade dagen med att maila om ett prisförslag till Trosa Tattoo, eller Tattoo Factory heter de väl? På något konstigt sätt så har de gjort alla mina sju tatueringar och jag har väl inte alltid varit nöjd och heller inte med sista då de blandade ihop färgerna men det är ju upp till mig att återkomma med klagomål. Nu skickade jag ändå in ett förslag och undrade om pris samt kollade om de tänkte göra något åt den felaktiga färgen. Det var ändå något jag kunde leva med men går det att åtgärda hyfsat lätt så vill jag ju hellre det. Så! Där var det inskickat så får vi se vart det tar vägen. Det finns ju också andra studios men ändå lite roligt att det alltid varit samma. Första gången var då Ullis och jag var i Stockholm då vi firade 15-årig bröllopsdag och vi stannade rent spontant till vid en studio och samma studio, alltså Tattoo Factory, flyttade sedan söderut och stannade sedan i Trosa. Min tänkta tatuering nu är hemlig, än så länge.
Sedan lade jag ut en massa produkter i min säljtråd.
Efter det drog vi till Nyköping för att köpa en present till Tim och köpa in lite till hans kalas.
Vi började på Elgiganten då han önskat sig något där. Sedan en paus på Max och köpte några cheeseburgers.
Vidare mot City Gross och nu började mina lår värka ännu mer och det drog upp i ljumsken.
Väl hemma var jag helt slut av all värk och var tvungen att landa lite. Helt sjukt vad kombinationen ingen träning och förkylning kan göra efter min mil på Nyårsjoggen. Jag fick stretcha lite för när det krampar är det inget skönt.
Sen hittade Ullis en träningsbänk på säljforumet och vi slog till direkt. Något hade färgat av sig men priset var bra och både säljare och bänk såg fräscha ut. Jag åkte och köpte den och fastnade i lite samtal med mannen i huset. Riktigt trevlig och vi stod ute och pratade i typ tio minuter innan vi åkte. Han verkar varit rejält stark då han kom med den tunga bänken själv. Det märkte jag då jag skulle plocka in bänken från bilen sen.
Ullis och jag avslutade med att titta på "En helt vanlig familj" på teven. Rätt bra mini-serie.
Onsdag och det var första januari 2025. Nytt år och nya möjligheter men det är aldrig kul att börja året med en förkylning som gör att man kommer efter lite från start. Vi började i alla fall med att köpa hem frukost från ett trevligt ställe nära där Felix bor. Stället där ägaren skall vara så klämkäck så man nästan tuppar av. Nu höll han sig någorlunda lugn och det var skönt. Vi tog våra mackor och gick hem till Felix och vi gjorde samtidigt lite kaffe.
Sedan började vi röra oss hemåt då vi ville komma hem när det var lugnt med vädret. Tack för en trevlig vistelse, Felix!
Hemma så lade vi ut gamla filmer till försäljning och får vi inget napp så slänger vi.
På kvällen så blev det lite cykling då jag börjat få rejäl träningsvärk i benen och Ullis tyckte jag kunde trampa ur benen lite. Men det var på håret och värken låg på gränsen. Det blev i alla fall 36 minuter.
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | |||||
6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | |||
13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | |||
20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | |||
27 | 28 | 29 | 30 | 31 | |||||
|