Alla inlägg den 13 februari 2025
Torsdag och idag var det så mycket och inte hade jag laddat min löparklocka heller. Som om jag skulle hinna med att springa.
Till jobbet och efter mobilinsamlingen så var det då dags för lönesamtalet. Jag tyckte nog att han hade prickat mig ganska bra och det är inte ofta en chef har så bra koll på en. Sen får man väl se hur det blir i höst. Jag är fortfarande lite sur över att det i så fall blir en flytt till en annan skola. Jag är så nöjd som det är nu.
Efter mötet så fixade jag iordning ett Kahoot och när det var klart så hann jag fixa bort en gammal användare på vår TUB-sida och det har tagit sin lilla tid. Nu var det äntligen klart. Kahooten gick bra och jag körde lite idrott och hälsa-stuk.
Efter det var det mat och sen avslutade jag med en lektion där vi körde lite allt möjligt. Jag kände mig nöjd och på något konstigt sätt så har jag skapat en trygghet och fått igång flera av dem som tidigare inte varit så sugna på idrott. Nu smyger jag in det lite försiktigt.
Sen sprang jag mot bussen och snart var jag hemma. Idag skulle jag till banken för att lämna in vilka som är med i den nya styrelsen men hon var hela tiden på kundbesök och jag visste inte riktigt om alla behövde vara med. Hursomhelst så chansar jag och åker ned. Jag har lite tid över och passar på att hälsa på hos Elon och undrar om de gillade mitt reklaminlägg och det hade de inte sett men de verkade gilla det och de var glada över att få vara med. Högtalaren var i alla fall beställd och den beräknades komma imorgon. Undrar hur stort aset är? Ha ha! JBL Partybox 710, heter den.
Jag pratar med en tjej på banken som sprang med oss några gånger. En innebandytjej och hon kände igen mig förstås men kom inte riktigt ihåg mitt namn. -Det är lugnt, sade jag. Till slut fick jag träffa Viktoria och de tog kopior på årsmötesprotokollet och sen fick jag checkarna som vi skall ha till loppet. Jag fattade ingenting först. Checkar...? Sen förstod jag. Det är bra när banken har mer koll än vad jag har.
Sen drog jag till tre små rum och kollade om de hade några semlor kvar och jodå! Två stycken och jag slog till. Jag betalade och frågade samtidigt om jag kunde smita in på toaletten och drog iväg. In och ut och jag tar mina semlor och trycker upp dörren! Pang! Jäklars! Där var en gammal tant som fick dörren med en jäkla fart på sig. -Oh, förlåt! sade jag. Det var absolut inte meningen. Jag ursäktade mig flera gånger och när jag går iväg så ropar tantens man: -Det är bara roligt när ungdomen stöter på en! Ha ha! Ja, allt är relativt.
Jag plockade upp Ullis på vägen och sedan blev det raka vägen hem.
Kaffe och semla efter maten, litet kan vara sämre. Min semla såg förresten ut att ha ett hjärta överst. Bara en sådan sak.
Jag fick förresten ett mail där det klagades på vårat styrelsearbete och det kom felaktiga saker som att gifta par inte får sitta i samma styrelse och att man inte får sitta alltför länge. Det stod att det var fel men det är det absolut inte. Några av synpunkterna var dock rätt men jag blev lite paff och skrev sedan ihop ett svarsmail för rätt skall vara rätt. Det vi hade missat får jag ta på mig och det var att några punkter hade försvunnit på årsmötet mot vad som står i stadgarna men det är svårt att hinna med. Jag avslutade med att lägga ut Elon även på Facebook för det hade jag inte gjort.
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 | 2 | ||||||||
3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | |||
10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | |||
17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | |||
24 | 25 | 26 | 27 | 28 | |||||
|