Alla inlägg under juli 2023

Av Niclas Bernhardsson - 4 juli 2023 09:15

Ser att endast tre personer röstat på hur det skall gå för mig i Kalmar, den 19:e augusti. Jag går ju igång på vad andra tror om mig så in och rösta och ge mig lite motivation. 

Jag ser inte alls vilka det är som röstar så var inte blyga. 


Som bakgrund så har jag kommit igång lite sent med satsningen till årets Kalmar Ironman då jag gjorde en ablation (hjärtoperation) den 14/12-22 och innan tränade jag klart sämre i minst ett halvår. Förra gången, 2019, så persade jag i tid men inte i placering och fick tiden 11.29. 


Träningsmässigt så ligger jag lite efter men försöker mängda så mycket jag kan och orkar just nu. Det blir väldigt mycket cykel och simningen får vänta någon vecka till då jag tatuerat mig nyligen. 

Löpningen är just nu pyton då jag får vansinnigt ont under fötterna men kan pressa mig långt bortom smärtgränsen när det väl gäller. 


Jag försöker mest cykla nu och löpa en till två gånger i veckan. Det blir mycket simning mot slutet.


Röst gör ni här till höger på sidan. 

Av Niclas Bernhardsson - 3 juli 2023 23:00

Måndag morgon och Ullis och jag vaknade upp i gästrummet då vi inte hade våran säng klar. Det funkade absolut men det var inte lika skönt som våran egen. 

Jag var lite småtrött och trodde nog att jag sovit dåligt men klockan visade att det endast var lite sämre än vanligt. Det kändes i alla fall som jag varit vaken rätt länge i perioder men det var nog marginellt mer. 

Hursomhelst så kommer jag i alla fall upp och tar tag i utkastastaren. Jag hade ju borrat lite snett, igår, så det fick jag ju korrigera och sedan får jag spackla igen på insidan helt enkelt. Nu borrade jag upp utkastaren och så smetade jag på någon fog på insidan. Kanske in den optimalaste fogmassan för ändamålet men det var den jag tyckte var bäst. Det blev i alla fall bra men jag får nog måla lite efteråt då fogmassan inte gick att tvätta bort så lätt. 

Sen in och spackla igen och trots att det var trångt så gick det bra och snart var allt igenspacklat. Jag hade räknat med att få spackla en gång till senare men först skall det ju torka. 

Efter det gick jag på att sortera böcker och rensa ut. Det försvann några timmar så snart känner jag lite lätt panik att jag inte tränat så någon timme borde jag få till och sen eventuellt lite med Ullis senare. 

Först äter jag dock lite men jag ser att något händer utanför. Det är som om paviljongen fått vingar för det är något som for upp på sidan av altanen och jag springer ned i källaren och hämtar pinnar och en hammare. 

Ut och visst håller paviljongen på att dra iväg. Den stod nu på sidana mot altanen och det var tur att den fastnade där och inte drog iväg. Själva paviljongen verkar ha hållt men det har blivit ett litet hål i själva taket. Jag spikar fast paviljongen igen och jag hittar de gamla pinnarna och lägger lite elsladdar runt en pinne för att få lite barlast. 

Sen åt jag klart och hann kolla en halvtimme på Manifest också. Nu skulle jag dock träna lite också. 

Det blir Robopacer igen men jag vill prova en lite tuffare nu så jag får känna på lite grand. Det börjar ju närma sig och kanske måste jag upp lite i nivå snart. Det blir någon som snittar 2,6 watt/kilo och snittfarten i klungan skulle vara 40 kilometer i timmen. 

Lite tufft i början, då man är kall, men jag testade. Pang så var man igång men det var mest mentalt det var tufft. Att liksom höja sig direkt. Musklerna hade inga större problem och jag kunde trampa på rätt okej. Man fick dock aldrig slappna av men tiden rann iväg och jag orkade hela tiden. Pulsen låg på runt 140 slag i minuten och det borde jag ju kunna hålla men jag tyckte ändå att det kändes lite mört i benen. 

Över en timme nu och jag varenda minut var en bonus. Vid en timme och en kvart så fick det vara nog och då hade jag lite över 50 kilometer. 

In i duschen direkt och det var skönt. Jag har fått rejäla skavsår på själva sittbenen och hade kört lite helosan på dem och det verkade hjälpa. Det gjorde klart ondare då jag inte var smörjd så jag smörjde även in mig efter duschen. 

Nu tog jag tag i larmet men hittade ingen eltejp och jag skulle även behöva ett kopparrör till för att få igång utkastaren. Tyvärr är det en koppling jag inte förstår mig på så jag försökte få tag på en duktig kille men lyckades inte. När Ullis kom hem så gick jag och köpte lite mat och efter maten så drog jag snabbt ned till Woodys och köpte lite snören för paviljongen, kopparrör och lite eltejp. Nästan 500 kronor men det var väl kopparröret som drog iväg. Kollade inte på kvittot men man kan ju förstå att det sker kopparstölder. 

Tillbaka hem och nu satt Ullis på cykeln och malde på. Hon är grym! Hon undrade förresten var alla dammsugare var och det var bara att erkänna och peka på magen. Inte så konstigt att jag hade en sådan halsbränna. Det var ju nio stycken sade hon... Hm, mycket möjligt, tänkte jag. Hursomhelst så förbränner jag det bra med min träning men det kanske inte var bästa energin. Gott var det i alla fall. 

Jag började med larmet och vågade mig på att försöka få bort ett störande sak på moderkortet för att få in ett stort 9-voltsbatteri där bakom. Det gick vägen och snart satt det på plats. Dock lite tight så jag var osäker på om jag skulle få in själva larmdosan på väggen. Med lite våld, och hjälp av Felix, så satt det dock snart på plats. Det lyser dock fel men jag misstänker att det beror på det extra batteripacket på framsidan. In med det men det är samma sak. 

Jag ringer upp Magnus och vi försöker slå vara kloka huvuden ihop men han är inte van vid mitt typ av larm så jag får väl köpa ett nytt batteripack och vänta. Själva 9-voltsbatteriet verkade dock funka då det står att jag har el. 

Jag fortsätter att sortera lite böcker och det är ju ganska kluvet med de riktigt gamla böckerna. Det är ju rena guldgruvan, som jag nämnt tidigare, men de är ju också väldigt gamla. Nästan hundra år en hel del utav dem. Jag behöver dock vara lite hård med rensningen men ni som känner mig vet ju att jag är lite av den som har svårt att rensa. 

Till slut ger jag upp och nu skall Ullis och ut och springa med Tanja. Jag väljer då att köra en halvtimma till och nu blir det lugnare och jag väljer att köra i tio minuter till då ändå Primetime startar. Jag ryker dock på fråga 10 och det var ju lite surt. Jag kunde den dock inte men försökte välja så smart jag kunde. Nu kommer jag inte ihåg frågan tyvärr.

Sen in i duschen igen och Ullis har kommit tillbaka så efter våra duschar blir det lite slappande i soffan.

Av Niclas Bernhardsson - 2 juli 2023 23:00

Söndag och det brukar ju vara så mycket tid men inte idag. Det var högt tempo från start då vi skulle ha ett försenat årsmöte för löparklubben och allt var inte klart. Sen ville jag få ordning på toaletten som krånglade och mitt nyfunna självförtroende som kom i och med Mensa gjorde att jag såg allting ännu bättre. Kanske vågade öppna mina vyer och snart hade jag en riktigt bra lösning på ett fel och såg direkt vad man kunde göra med ett annat. Voila! Kul när det funkar.

Sen var det städning och vi hann med en fika med Tomas och Rosie innan vi fortsatte och vi behövde ju träna också. 

Jag bytte hjul på Ullis cykel och snart satt vi och trampade. Det blev som vanligt en timme för mig men Ullis körde på lite hårdare och hon körde nog 50 minuter. 

Efter det var det lite bråttom att hinna duscha och sedan köpa lite fika samt fixa några små felaktigheter i verksamhetsrapporten. 

Sedan var det årsmöte och vi hade några på plats och några på länk. Det var skönt att få årsmötet ur världen men det var också kul att träffas igen. Det blir ju så mycket bättre då man får fler tankar och ideér. 

Efter årsmötet så blev det Bauhausgalan och det första man hör om är några miljöaktivister som sprungit in och förstört. Jag förstår absolut frustrationen men det är helt fel väg att gå. 

Sedan blev det sängen och nu blev det faktiskt gästsängen då ingen orkade bädda rent i sovrummet. Funkade det också men man hade visst blivit lite bortskämt med en riktigt bra säng. 

Av Niclas Bernhardsson - 1 juli 2023 23:00

Lördag och idag skulle vi fira Felix ordentligt med lite mat på en restaurang som han gillar - ChouChou. Vi parkerar i Citygaraget, som ligger nära, och sedan traskar vi till restaurangen och väljer ett bord i solen. Jag förbannar det faktum att jag glömt kepsen och jag är dessutom nyrakad. 

Maten är god och mot slutet så blir det lite skugga så jag smiter in i ena hörnet och det är skönt. Felix tar lite kaffe men jag får inte i mig något mer då jag är helt proppmätt. 

Sedan åker vi mot Kungens kurva och kollar in Decathlon då Ullis är ute efter ett bälte för vattenlöpning. Vi hittar tyvärr ingenting men jag passar på att köpa mig ett par tights och kalsonger. 

Sedan till affärerna, på andra sidan rondellen, och där går vi runt lite grand. Nu hittar Ullis något att köpa i alla fall och sedan blir det en kaffe innan vi beger oss hemåt. 

En man som ville bli av med lite böcker hörde av sig och jag bestämmer att jag kommer vid 17 och det blir ganska bra tid. 

Väl där så får jag en chock! Det är hur mycket som helst och bilen är knökfull med gamla böcker. Det är egentligen en guldgruva men det är många böcker som är sjukt gamla, typ från 30-talet, så en hel del kommer att kasseras. Dock finns det alltså en hel del guldkorn men jag behöver vara rätt hård i gallringen. 

Jag bär in dem och är helt slut! Jisses!

Sen tvingar vi oss att träna och Ullis kör ute och jag kör i källaren. Det blir en timme för mig och medelhårt. Det är det för det mesta för mig och jag försöker bygga upp lite mängd. 

Sen blir det lite soffhäng innan jag avslutade med att packa lite böcker innan det var sängdags. 

Presentation

Omröstning

Vilken sport utövar du helst?
 Ingen alls faktiskt
 Fotboll
 Innebandy
 Gym
 Golf (utomhus)
 Pingis
 Badminton
 Löpning
 Simning
 Cykling
 Längdskidåkning
 Triathlon
 Duathlon/Swimrun
 Yoga
 Annan (står inte med här)

Fråga mig

6 besvarade frågor

Kalender

Ti On To Fr
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
<<< Juli 2023 >>>

Tidigare år

Sök i bloggen

Senaste inläggen

Kategorier

Arkiv

Länkar

RSS

Besöksstatistik

Niclas B´s gästbok


Ovido - Quiz & Flashcards